Staff Contacts

Executive Team
Shane Easton Principal
Jessica Halliday Deputy Principal Years 7, 8, 9
Steven Wolfenden Deputy Principal Years 10, 11 & 12
Daniel Joyce  Manager Corporate Services
Administration Staff

General Administrative Queries: Armadale.SHS@education.wa.edu.au

Daniel Joyce Manager Corporate Services
Helen Yarran Human Resources & Billing Officer / Relief Coordinator
Lucy Blott Finance/Assets Officer
Julie Davies Assistant Manager Corporate Services
Nikita Avis Marketing, Executive Support & Administrative Assistant
Kate Lawson School Management Assistant - Reception & Student Records
Kathleen Head School Management Assistant - Senior School Support
Sara Sutton School Management Assistant - Reception
Angela de Blanken Timetabling & Curriculum Support Officer
Student Engagement & Support
Sue Haskett SES Program Coordinator - Years 9, 11 & 12
Michael Byrnes Teacher - Student Engagement & Support
Natalie Grinceri Teacher - Student Engagement & Support
Hayley Meldrum Teacher - Student Engagement & Support
Monica Mendes Chaplain
Barbara Hutchinson AIEO (Aboriginal and Islander Education Officer)
Kirsten Fergusson Nurse
Kylie Clements Triage Officer
Jodie Spargo Student Support/Absentee Officer
Eva Wright School Psychologist
Rose Dib-Milston Youth Engagement & Support Worker
Renee Rawlinson Student Attendance & Support Officer
English

 

Robyn Carroll Head of Learning Area
Rebecca Ananga English Teacher
Jessica Clayden English Teacher
Stevie Moore English Teacher
Dimitri Shiolou English Teacher
Aleksander Zdravkovic English Teacher
Angela Paterson English Teacher
Joanne Pescodd English Teacher
Humanities and Social Sciences (HASS)
Matthew Finnis Head of Learning Area
Deanne Britton HASS Teacher
Anna Hansra HASS Teacher
Mike Reid HASS Teacher
Anthony Stafford HASS Teacher
Riley Ashton HASS/Languages Teacher
Maths
Kirk Allnutt Head of Learning Area
Merline Ernest Maths Teacher
Param Kaur Maths Teacher
Adele Lim Maths Teacher
John Mirosevich Maths Teacher
Ben Vale Maths Teacher
Mary Fernandez Maths Teacher
Health & Physical Education
Leah Smith Head of Learning Area
Amy Aplin Physical Education Teacher
Kieren Mott Physical Education Teacher
Ryan Davies Physical Education Teacher
Julie Duncan Physical Education Teacher
Arts / IT

 

Cheryl Rose Head of Learning Area
Mathew Leak Arts / IT Teacher
James Atkins Arts / IT Teacher
Simon Edwards Arts / IT Teacher
Simon Montgomery Arts / IT Teacher
Cara Turner Arts / IT Teacher
Kate Sergeant Arts / IT Teacher
Jacob White Arts / IT Teacher
Technology & Enterprise

 

Adam Pusey Head of Learning Area
Diane Stewart Technologies & Enterprise Teacher
Ranvir Singh Technologies & Enterprise Teacher
Alanna Burgress Home Economics - Teacher
Felicia Fong Home Economics - Teacher
Michelle Tilly Home Economics - Teacher
Megan Wade Home Economics - Teacher
Learning Hub
Rebecca Nicholson Program Coordinator - Target Teaching
Nathalie Driver Learning Support Coordinator
Science
Kirk Allnutt Head of Learning Area
Shanthi Christopher Science Teacher
Rachael Flynn Science Teacher
Susanne Stem Science Teacher
Deneka Pilmoor Science Teacher
Thanusha Vandayar Science Teacher
Vocational Education & Training
Rebecca Ford VET - Program Coordinator
Careers Practitioner
Theresa Jennings Careers Practitioner